o psychoterapii

Psychoterapia Ericksonowska koncentruje się na teraźniejszości i przyszłości - celem psychoterapii Ericksonowskiej nie jest szukanie przyczyn problemów, odpowiedź na pytanie "dlaczego". Prowadząc psychoterapię wychodzę z założenia, że pacjenci przychodzą po dostrzegalną, realną zmianę w swoim życiu - w bliższej lub dalszej przyszłości, stąd wniosek, że nadmierne skupianie się na przeszłości nie przynosi satysfakcjonujących zmian.

Psychoterapia Ericksonowska nie przywiązuje tak dużej wagi jak inne podejścia do kwestii diagnozy klinicznej - o ile stan pacjenta daje możliwość podjęcia przez niego psychoterapii. Z pewnością więc w swojej pracy nie koncentruję się na diagnozie - przynajmniej w znaczeniu medycznym. Psychoterapia Ericksonowska koncentruje się na konkretnych zaburzeniach funkcjonowania, realnych problemach z którmi przychodzi pacjent- a własciwie nawet nie na problemach, ale sposobach ich rozwiazania, wskazując na posiadane przez pacjentów różnorakie zasoby pozwalające na dokonanie pożądanej zmiany.

Psychoterapia Ericksonowska jest uznanym przez środowiska profesjonalne (w Polsce Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Sekcję naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, NFZ) kierunkiem psychoterapeutycznym.